Minęło trochę czasu od ostatniego wpisu dotyczącego moich róży pustyni, ale w międzyczasie, wbrew pozorom, sporo się z nimi działo. Przede wszystkim wszystkie ładnie wyrosły i zakwitły. Kaudeks każdego zrobił się dość masywny i generalnie rośliny osiągnęły pełną dojrzałość. To oznacza zwykle, że ciągnie mnie do dokonania zmian, dla urozmaicenia ;)

Przycinanie

Gdy sezon zaczął się zbliżać, postanowiłem wymienić podłoże w moich różach, trochę uporządkować ich korzenie i nieco je podnieść aby wyeksponować kaudeks. Mając cztery róże do gier i zabaw, wybrałem najbrzydszy i najmniej foremny egzemplarz i bardzo radykalnie przyciąłem i korzenie i koronę. Na tyle radykalnie, że bryła korzeniowa z 10l doniczki zmieściła się w doniczce 2-litrowej. Przyciętych korzeni nie zabezpieczyłem przed infekcją wcale, z kolei gałęzie korony zabezpieczyłem jedynie cynamonem, który od biedy działa jako środek grzybobójczy. Szczerze powiedziawszy nie miałem wielkich nadziei, że roślina dobrze zniesie takie traktowanie, ale chciałem poeksperymentować.

Ku mojemu zaskoczeniu, kilka tygodni po tej operacji, na przyciętych kikutach zaczęły pojawiać się nowe pędy. Roślina nie dawała żadnych oznak choroby/stresu, więc pociąg do dalszych eksperymentów ponownie ze mną wygrał.

Adenium11Róża pustyni dwa tygodnie po przycięciu
Adenium12Nowe pędy na przyciętych gałęziach

Pozostałe dwie róże postanowiłem przyciąć w odstępach czasowych; jedną na wiosnę i jedną latem. Tym razem jednak trochę się podszkoliłem w tym zakresie. Przed wszystkim, przycinając róże pustyni trzeba wysterylizować ostrze w wysoko procentowym alkoholu (denaturat / izopropanol lub podobne) i najlepiej robić to przed każdym, pojedynczym cięciem. Pozwoli to zminimalizować infekcję przyciętej gałęzi. Kikuty gałęzi należy dokładnie zabezpieczyć środkiem grzybobójczym. W moim przypadku cynamon sprawdził się w 100%. Po trzecie przycinanie korzeni może pozwolić na zmieszczenie rośliny w mniejszej doniczce, ale kaudeks także się zmniejszy, a tego chcemy uniknąć. Dlatego dodatkowe dwie róże straciły jedynie korony. Po czwarte warto zostawić jakieś 5-10cm oryginalnych gałęzi, aby nowe pędy miały dostatecznie dużo miejsca. We wiosennym cięciu przyciąłem gałęzie trochę zbyt blisko siebie i rezultat jest mniej estetyczny.

Adenium13Róża pustyni dwa miesiące po przycinaniu
Adenium14Róża pustyni trzy miesiące po przycinaniu

Porównanie i cel zabiegów

Jedną z róż, tą o najbardziej atrakcyjnym naturalnym wyglądzie, zostawiłem z oryginalną koroną i będę porównywać ją z ogołoconymi roślinami gdy te ponownie się zazielenią. Celem operacji jest uzyskanie foremnej, gęsto zielonej i kwitnącej obficie i równomiernie korony rośliny przy zachowaniu grubego i proporcjonalnego kaudeksu. W idealnych warunkach, róże wyglądać będą jak żywe bukiety kwiatów z jednym, grubym pniem. Czy taki wygląd uda się uzyskać? Czas pokaże :)

Adenium15Obecna kolekcja, od lewej: Zero przycinania, przycięte korzenie i korona późną zimą, przycięta korona na wiosnę, przycięta korona latem

2 Komentarze

Explore the Horizon · 08/10/2023 o 09:15

i am a movie addict and i watch a lot of movie in just one night, the greatest movie for me is Somewhere In Tome::

Seacliff Beach, East Lothian · 08/10/2023 o 22:25

Obviously I like your web-site, however you have to test the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I find it very bothersome to inform you. On the other hand I will surely come again again!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.