Po ostatnich smutnych wiadomościach dotyczących moich papryczek, pora na coś optymistycznego – pierwsze zbiory pomidorów. Co prawda gdy zrywany był pierwszy dojrzały owoc byłem w szpitalu po wypadku rowerowym, ale nie można mieć wszystkiego ;) Dzięki temu jednak mam okazję sfotografować dojrzałe owoce każdej z odmian jeszcze na krzaku. W przeciwnym razie zdejmowałbym je z krzaków od razu gdy nabrałyby koloru i nigdy nie uchwyciłabym ich wszystkich w jednej sesji fotograficznej.

Warto zaznaczyć, że dojrzałe są owoce na wszystkich pomidorach w hydroponice. Ziemia powolutku idzie do przodu, ale jedynie jedna sztuka Moskvicha nadała się do tej pory do zebrania. Moskviche są wyjątkowo duże. Gdy miałem je ostatnio ważyły około 200g i wyglądały jak “standardowe” pomidory. Okazy z tego sezonu są ogromne – być może nie widać tego dobrze na zdjęciu, ale zobrazowany tam owoc będzie miał 500g gdy położę go na wadze i takich owoców jest już kilka.

sezon-2020-hydroponika-pomidory-chilli-13Nie ma wątpliwości – hydroponika dotarła do mety pierwsza

Pomidory w ziemi rosną znacznie wolniej. Podkręciłem trochę nawożenie, ale obawiam się, że Brandywine Black i być może inne krzaki z ziemii zaatakował jakiś odglebowy patogen, gdyż na niektórych liściach pojawia się grzyb i część kwiatów więdnie :(

Jalapeno w obu wariantach wyglądają jeszcze na niedojrzałe, ale różnica tempa wzrostu wydaje się mniejsza niż w przypadku pomidorów. Póki co, nie ma jeszcze co fotografować.

Niebawem pojawi się także dodatkowa tabela z gramaturą zbiorów. Wyniki będą trochę nieobiektywne z uwagi na tajemniczą chorobę pomidorów z ziemi. Być może uda się pozaokrąglać sumy, aby można było porównać zbiory z obu typów uprawy, ale to dopiero pod koniec sezonu; przy podsumowaniu wyników.

sezon-2020-hydroponika-pomidory-chilli-14
Brandywine Black
sezon-2020-hydroponika-pomidory-chilli-15
Malinowy Retro
sezon-2020-hydroponika-pomidory-chilli-16
Malinowy Ożarowski
sezon-2020-hydroponika-pomidory-chilli-17
Moskvich


Po stronie kosztów nic się nie zmieniło i przez długi czas nic się zmieniać nie będzie. Pod koniec sezonu będę musiał dodać koszty energii elektrycznej dla hydroponiki, ale do tego czasu tabela raczej się nie zmieni.

Hydroponika Ziemia
kostki wełny x5 0.5 doniczki x5 1
regulator pH 30 ziemia 1l 1
papierki do mierzenia pH 2.5 nasiona 5
nasiona 5 nawóz npk 10
koszyk ażurowy x5 7.5 doniczki x5 25
keramzyt 1l 2 ziemia 100l 25
system hydroponiczny 200
nawozy 10l + 1l 190
SUMA 437.5 SUMA 67